Jeroným Klimeš - Jak si udržet vztah?
Nosným tématem přednášky bylo, jak si udržet vztah (manželství) a co bychom pro stálost vztahu měli dělat. Především jde o to, zaměřit na vztah (manželství) pozornost a energii, tzv. vztah předimenzovat. Jeroným Klimeš zdůraznil, že vztahy nejsou pevné lano, ale pavučina, kterou drží stovky vláken. Každé z těchto vláken je důležité a je třeba ho pečlivě chránit.
Záznam přednášky
Psychická vzdálenost
Jedním z hlavních bodů přednášky bylo, že psychická vzdálenost mezi partnery se měří počtem dotyků, SMS, polibků a vzpomínek na druhého za den. Po rozchodu se lidé paradoxně psychicky ještě více sblíží, místo aby se vzdálili.
Přednášející vysvětlil, že reálná láska vypadá spíš jako pavučina – stovky drobných vlákének, které drží vztah pohromadě.
Současně popsal dynamiku rozchodů: navrhovatel rozchodu chce být vždy kamarád, ale obránce vztahu to nedokáže.
Děti a trvanlivost vztahu
Zajímavým zjištěním bylo, že každé dítě prodlužuje trvanlivost vztahu přibližně o deset let. Důvodem je nejen zvýšená zodpovědnost rodičů, ale i biologické a psychologické mechanismy, které partnery více spojují. Společná péče o dítě vytváří další silná vlákna pavučiny vztahu, která udržují partnery pohromadě i v obdobích krize. Přestože děti samy o sobě nejsou „zárukou“ fungujícího vztahu, statistiky ukazují, že rodinné vazby jsou velmi silným stabilizátorem partnerství.
Předimenzování vztahů
Zásadním tématem bylo, že vztahy jsou složité a vyžadují neustálou práci a investici. Aby vydržely, je nutné vztahy “brutálně předimenzovat“. To znamená, že do nich musíme investovat veškerou energii, čas a zdroje. Přednášející použil srovnání se stavbou domu – pokud stavíme něco, na čem nám záleží, vždy to předimenzujeme, aby to vydrželo. Stejný princip platí i pro vztahy.
Vztahy jako závod Paříž-Dakar
Další zajímavé přirovnání ukázalo, že vztahy jsou jako závod Paříž-Dakar. Na začátku vyjíždějí krásná, nablýskaná auta, ale na konci závodu dojedou jen „omleté trosky aut“. Aby vztah vydržel, je třeba do něj investovat veškerou energii, intuici, rozum, dovednosti, sílu a toleranci. Vztahy nejsou jako pohádky, kde je zaručeno, že auto dojede do cíle. Pokud chceme, aby vztah vydržel, musíme se opravdu snažit.
Biologické nastavení vztahů
V přednášce byl zdůrazněn význam statistiky zákonitostí a průběhů vztahů. Vztahy podléhají biologickým zákonitostem. První vztah má nejlepší prognózu, ale s každým dalším vztahem se pravděpodobnost dlouhodobého fungování snižuje. Rozchody oslabují víru ve smysluplnost vztahů a zvyšují ochotu vztah opustit při prvních problémech. Proto je důležité investovat do prvního vztahu a snažit se ho udržet.
Závěr
Celkově byla přednáška velmi poučná a plná hlubokých myšlenek. Zdůraznila, že udržení vztahu vyžaduje neustálou práci, investici a předimenzování. Vztahy jsou složité, ale pokud do nich půjdeme naplno, s cíleným zaměřením, veškerou energií a s využitím všech zdrojů, které máme, tak mohou vydržet a být úspěšné.
O přednášejícím
PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. (1967) je psycholog specializující se na rodinnou a církevně-pastorální psychologii. Původně vystudoval geologii, poté klinickou a sociální psychologii na UK v Praze.
Působil jako vysokoškolský pedagog, poradce ministra práce a sociálních věcí i konzultant veřejného ochránce práv. Věnoval se policejní psychologii, etice, osvojení dětí a dopadům neplodnosti.
Dnes se zaměřuje na partnerské poradenství, přednáší a publikuje.